Terapia Fotodynamiczna

Terapia fotodynamiczna w chorobach przyzębia_20240518_182606_0000

TERAPIA FOTODYNAMICZNA – w chorobach przyzębia i innych stanach zapalnych jamy ustnej

FotoSan 630 – nowa lampa LAD do walki z infekcjami jamy ustnej

Terapia fotodynamiczna jest to dezynfekcja aktywowana światłem (ang. Light Activated Desinfection LAD) jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia infekcji w jamie ustnej. Polega na zastosowaniu substancji wrażliwej na działanie światła czerwonego (tzw. fotouczulacz), która wiąże się ze strukturami mikroorganizmów, a nie wiąże się z komórkami ludzkimi. Pod wpływem strumienia światła czerwonego tworzy się tlen singletowy i reaktywne formy tlenu (ang. Reactive Oxygen Species ROS), które natychmiast niszczą mikroorganizmy, nie mając żadnego wpływu na tkankę ludzką.

Wskazania do stosowania:

  • periodontitis – zwane potocznie parodontozą.
  • gingivitis – czyli zapalenie dziąseł różnego pochodzenia.
  • periimplantitis – czyli stany zapalne przy implantach.
  • afty.
  • pericoronitis – czyli stany zapalne przy utrudnionym wyrzynaniu ósemek.Fototerapia dynamiczna Krapkowice Augustyn Stomatologia i Medytcyna Foto San

Periodontitis – Jakich rezultatów klinicznych można oczekiwać?

Zmniejszenie głębokości kieszeni przyzębnych

Zastosowanie terapii FotoSan redukuje głębokość kieszeni przyzębnych. Kieszenie powinny być poddawane działaniu lampy FotoSan co 3 miesiące, aż ich głębokość zostanie zredukowana do 4 mm lub też jeszcze mniej.

Mechanizm działania terapii fotodynamicznej

Zabieg z użyciem lampy FotoSan zmienia mikrobiologię kieszeni. Ocenia się, że 15% wszystkich mikroorganizmów stanowią mikroorganizmy patogenne i prawie 2/3 stanowi tzw. czerwone kompleksy. Po jednym zabiegu z użyciem lampy FotoSan i po jednym miesiącu mikroorganizmy patogenne stanowiły tylko 1 %, czerwone kompleksy zostały zredukowane do 13%, a większość mikroorganizmów patogennych tworzy mniej szkodliwe zielone i żółte kompleksy.

Zalety terapii fotodynamicznej

Zaletą terapii fotodynamicznej jest jej minimalna inwazyjność oraz brak poważnych efektów ubocznych. Jest to metoda bezbolesna i dobrze tolerowana przez pacjentów, co czyni ją atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia. Ponadto, terapia ta może być stosowana u pacjentów w różnym wieku, w tym u dzieci oraz osób starszych.

Podsumowując, terapia otodynamiczna w stomatologii to innowacyjne podejście, które skutecznie wspiera leczenie chorób jamy ustnej. Dzięki swojej precyzji, minimalnej inwazyjności i wysokiej skuteczności, stanowi cenne narzędzie w arsenale współczesnej stomatologii.