Most protetyczny cerkonowy, mostek porcelanowy na cerkonie Krapkowice

KORONY I MOSTY PROTETYCZNE

Co warto wiedzieć o koronach i mostach protetycznych ?

Korony i mosty protetyczne to popularne rozwiązania stosowane w stomatologii. Ma ono na celu przywrócenie funkcji jak i estetyki zębów. Oba te elementy odgrywają kluczową rolę w protetyce stomatologicznej, ponadto pomagają one pacjentom cieszyć się zdrowym uśmiechem i pełną funkcjonalnością jamy ustnej.

Korony protetyczne

Są to nakładki, które pokrywają całą powierzchnię uszkodzonego zęba a także przywracają one jego pierwotny kształt, wielkość i funkcję. Stosuje się je przede wszystkim w przypadkach, gdy ząb jest znacznie zniszczony na skutek próchnicy, złamania bądź leczenia kanałowego. Korona protetyczna może być wykonana z różnych materiałów, w tym z metalu, ceramiki, porcelany czy kompozytu.

Współczesne korony protetyczne są często wytwarzane z ceramiki lub porcelany. Wykorzystanie tego typu materiału pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego wyglądu, doskonale komponującego się także z resztą zębów. Materiały te pozwalają na uzyskanie pracy która będzie służyć lata oraz wyglądać naturalnie

Proces przygotowania korony:

  • rozpoczyna się od oszlifowania zęba,
  • następnie pobrania wycisku, na podstawie którego laboratorium protetyczne wykonuje indywidualnie dopasowaną koronę,
  • po kilku wizytach gotowa korona jest cementowana na ząb pacjenta.

Mosty protetyczne

Jest to konstrukcje składające się z kilku koron połączonych ze sobą. Mają one na celu zastąpienie brakujących zębów. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego osadza się na zębach sąsiadujących z luką, które to pełnią rolę filarów. Zęby te są odpowiednio przygotowywane jak i oszlifowywane, aby umożliwić prawidłowe osadzenie mostu.

Mosty protetyczne są szczególnie polecane pacjentom, którzy mają braki w uzębieniu, ale ich zęby sąsiednie są zdrowe i mocne. Ta praca protetyczna może być wykonane z tych samych materiałów co korony, czyli metalu, ceramiki, porcelany jak i kompozytu.

Proces wykonania mostu polega na :

  • oszlifowaniu zębów filarowych,
  • pobranie wycisków oraz wykonanie mostu w laboratorium protetycznym,
  • zacementowaniu gotowej pracy protetycznej.

Zalety koron i mostów protetycznych

Korony i mosty protetyczne przynoszą liczne korzyści. Przede wszystkim pozwalają na przywrócenie pełnej funkcji żucia oraz poprawę estetyki uśmiechu. Ponadto, dzięki nowoczesnym materiałom, są bardzo trwałe a także odporne na ścieranie. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej mogą służyć pacjentowi przez wiele lat.

Podsumowanie

Korony oraz mosty protetyczne to sprawdzone rozwiązania, które znacząco poprawia jakość życia pacjentów. Szczególnie dla osób borykających się z brakami zębowymi jak i po leczeniach endodontycznych, czy też posiadających uszkodzone zęby. Dzięki nim możliwe jest nie tylko przywrócenie estetyki uśmiechu, ale również pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Współczesna protetyka stomatologiczna oferuje wiele nowoczesnych materiałów i technik oraz rozwiązań, które pozwalają na indywidualne dopasowanie rozwiązań do potrzeb każdego pacjenta.

W naszym gabinecie, w Krapkowichach wykonywaniem koron i mostów protetycznych zajmuje sie lek. dent. Anna Augustyn. W celu umówienia kosultacji zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszym gabinetem pod nr tel.662 866 480.