Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Augustyn stomatologia i medycyna | Krapkowice
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega ono na usunięciu chorej miazgi z komory oraz kanałów korzeniowych, ich odkażeniu oraz szczelnym wypełnieniu. Często stanowi ono ostatnią szansę na zachowanie zęba w jamie ustnej oraz jest trwałą podstawą pod koronę lub most protetyczny.
Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem
Metody leczenia kanałowego pod mikroskopem
Mikroskop zabiegowy umożliwia lekarzowi dokładną analizę lokalizacji kanałów korzeniowych oraz precyzyjne przeprowadzanie zabiegu, dzięki czemu ryzyko powikłań jest dużo mniejsze.
W naszym gabinecie dentystycznym AUGUSTYN STOMATOLOGIA I MEDYCYNA w Krapkowicach zawsze wykonujemy zabiegi leczenia endodontycznego przy użyciu mikroskopu, co jest bardzo przydatne zwłaszcza w:
Leczenie zawsze uzupełniamy diagnostyką rentgenowską oraz odpowiednim znieczuleniem, aby zabieg był całkowicie bezbolesny.
W celu izolacji pola zabiegowego zakładany jest na ząb kofedam (szczelna guma) zmniejszająca ryzyko powikłań i chroniąca jamę ustną przed środkami dezynfekującymi kanały.
Stosujemy najwyższej jakości narzędzia ręczne VDW, narzędzia maszynowe DC Taper – jako jedyne na rynku pozwalające na pracę typu „ninja access” czyli bez znoszenia zdrowych tkanek zęba tylko po to, by polepszyć widoczność i zrobić miejsce dla narzędzi. Endometr pozwala nam precyzyjnie określić długość kanału.
Kanały dezynfekujemy przy użyciu ultradźwięków, a użycie systemu ciekłej gutaperki do wypełniania kanałów zapewnia ich szczelne wypełnienie. W przypadku kanałów bardzo cienkich, korzeni z niezakończonym rozwojem, korzeni z perforacjami używamy materiałów bioceramicznych.
Piaskowanie komory zęba piaskarką mikroabrazyjną przez założeniem końcowego wypełnienia jest elementem stosowanej przez nas procedury EDS co zapewnia maksymalną szczelność.
Odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym pod mikroskopem
Korona zęba zbudowana z guzków przypomina mechanicznie zbiór kopuł, mających obręcze napinające i kompresyjne – dzięki temu mogą wytrzymywać ogromne siły nacisku w trakcie żucia. Gdy ząb ulega zniszczeniu w obrębie guzków lub pozostają cienkie ścianki zęba, traci swoją wytrzymałość i łatwo ulega złamaniu lub pęknięciu.
A – działanie sił w zębie z wypełnieniem
B – skutek działania tych sił
C – ząb wypełniony z pokryciem guzków – inny rozkład sił
Po leczeniu kanałowym konieczne jest właściwe odbudowanie korony zęba. W zależności od stopnia jej zniszczenia wykonujmy to