Higienizacja jamy ustnej

Augustyn stomatologia i medycyna | Krapkowice

Higienizacja jamy ustnej i profilaktyka stomatologiczna

Co to jest higienizacja jamy ustnej i profilaktyka stomatologiczna?

Musisz wiedzieć jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna oraz higienizacja jamy ustnej.

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i parodontozy, a także dążenie do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na atak kwasów i bakterii.

Profilaktyka to regularne (co najmniej raz na 6 m-cy) badania kontrolne, instruktaż higieny jamy ustnej, zabieg usunięcia osadów nazębnych oraz fluoryzacja.

Zabiegi higienizacyjne i profilaktykę przeprowadza doświadczona, dyplomowana higienistka stomatologiczna Sonia Koźlik, która swoją dokładnością i zaangażowaniem, zapewnia profesjonalną obsługę oraz miłą atmosferę.

Sonia Koźlik higienistka stomatologiczna Augustyn Stomatologia Krapkowice

Higienizacja jamy ustnej

Zabieg higienizacji w celu osiągnięcia najlepszych efektów powinien być przeprowadzany 1- 2 razy w roku, natomiast u osób z chorobą przyzębia co 3 miesiące. Polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej z powierzchni zębów (scaling), redukcji przebarwień (piaskowanie), a następnie ich wypolerowaniu i fluoryzacji.

Co to jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling i piaskowanie to dwie popularne procedury stosowane w dziedzinie stomatologii, głównie w zakresie higieny jamy ustnej.

  • Skaling polega na usuwaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak skaler. Procedura ta jest istotna dla utrzymania zdrowia dziąseł i zapobiegania chorobom przyzębia.
  • Z kolei piaskowanie to metoda polegająca na precyzyjnym opryskiwaniu zębów strumieniem drobnych cząstek (często piasku) pod ciśnieniem, aby usunąć osad, przebarwienia i płytkę nazębną. Piaskowanie ma zastosowanie w usuwaniu przebarwień spowodowanych np. paleniem tytoniu, spożywaniem kawy czy herbaty.

Obie procedury są często wykorzystywane podczas regularnych wizyt dentystycznych, aby utrzymać higienę jamy ustnej, zapobiegać powstawaniu chorób dziąseł oraz poprawiać estetykę uśmiechu. Regularne skalingi i piaskowania stanowią integralną część profilaktyki stomatologicznej, przyczyniając się do utrzymania zdrowia jamy ustnej i świeżego oddechu.

Fluoryzacja (lakierowanie zębów) jest to zabieg polegający na jednorazowej aplikacji żelu lub lakieru z fluorem na powierzchnię zębów. Stanowi ona zakończenie zabiegu higienizacji w celu zmniejszenia nadwrażliwości. Jest również indywidualnym zabiegiem powtarzanym 2-4 razy roku w celu zabezpieczenia zębów przed próchnicą.

Higienistka może przeprowadzić instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej i innych akcesoriów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zapraszamy do kontaktu.