Leczenie próchnicy

Augustyn stomatologia i medycyna | Krapkowice

Leczenie próchnicy i wypełnienia ubytków pod mikroskopem.

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchnicowych. Rozwój próchnicy zaczyna się bardzo niewinnie od pojawienia się drobnych plamek próchnicowych. Przy braku odpowiedniej profilaktyki lub leczenia zmiany te przekształcają się w większe ubytki tkanek zęba, co niejednokrotnie prowadzi do konieczności leczenia kanałowego (endodontycznego) lub ekstrakcji. Główną przyczyną próchnicy jest występowanie bakterii w płytce nazębnej powstałej na skutek niewystarczającej higieny jamy ustnej oraz duża podaż cukrów w diecie.

Co to jest próchnica?

Próchnica to proces demineralizacji szkliwa, prowadzący do powstawania ubytków. Czynniki to bakterie, cukry, kwasówki. Nieleczone może prowadzić do bólu, infekcji, utraty zęba. Zapobieganie obejmuje higienę, fluor, dietę ubogą w cukry. Regularne kontrole dentystyczne są kluczowe.

Kluczem do pięknego i zdrowego uśmiechu są regularne (co 6 m-cy) wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, umożliwiające szybką diagnozę ubytków przed wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości. Pamiętaj: „lepiej zapobiegać niż leczyć”!

W naszym prywatnym gabinecie stomatologicznym w Krapkowicach leczymy zachowawczo pod mikroskopem zęby stałe, czyli dzieci od około 7 r.ż. U dzieci młodszych i z próchnicą w zębach mlecznych, zalecamy stałą opiekę stomatologiczną w gabinetach stomatologii dziecięcej dysponujących specjalistami i zapleczem technicznym (gaz rozweselający, znieczulenie ogólne) dostosowanym do najmłodszych pacjentów.

Zarazem zachęcamy do profilaktyki od pierwszego ząbka czyli od ok. 6 miesiąca życia. Właściwa dieta i higiena może sprawić, że dziecko nigdy nie pozna co to próchnica. Szczegółowych informacji i instruktażu higieny udzieli dyplomowana higienistka stomatologiczna na wizycie profilaktycznej połączonej z lakierowaniem zębów.

Jak leczy się próchnicę?

 • Leczenie próchnicy polega na dokładnym usunięciu tkanek zniszczonych przez próchnicę, jednocześnie zachowując i odpowiednio kształtując brzegi szkliwa. W niektórych przypadkach ubytek przygotowuje się dodatkowo piaskarką mikroabrazyjną.
 • Po opracowaniu ubytku, zakłada się formówki, wytrawia szkliwo, pokrywa tkanki systemem łączącym i zakłada odpowiednimi warstwami wypełnienie kompozytowe światłoutwardzalne, kształtując anatomiczny zgodny z naturą wygląd zęba, aby zapewnić mu estetykę i prawidłową funkcję.
 • Praca w powiększeniu i system narzędzi ręcznych LM Arte, pozwala zadbać o każdy szczegół w trakcie odbudowy zęba.


Od precyzji tych działań zależeć będzie trwałość wypełniania. Zastosowanie mikroskopu i jeśli to potrzebne koferdamu (gumy i klamer izolujących zęby od śliny) zwiększa precyzję opracowania ubytku próchnicowego i założenia wypełnienia, poprawia też komfort pacjenta.

Na jakość i trwałość wypełnienia zasadniczy wpływ ma dbałość o najmniejsze szczegóły:

 • Usunięcie próchnicy w powiększeniu mikroskopu
 • Zachowanie szkliwa w okolicy przydziąsłowej, warunkujące szczelność wypełnienia
 • Usunięcie kiretą, kamieniami Arkansas i finirami niewartościowych pryzmatów (kryształków) szkliwa, które wykruszając się rozszczelniają wypełnienie
 • Właściwy kąt ścięcia brzegów szkliwa, zapewniający maksymalne wiązanie materiału
 • Usunięcie uszkodzonego dziąsła wiertłami termicznymi TERMICUT
 • Doszczelnienie formówek sekcyjnych w powiększeniu mikroskopu
 • Stworzenie właściwych powierzchni stycznych, zapobiegających zaleganiu jedzenia między zębami
 • Obniżenie zbyt słabych ścianek i guzków i odbudowanie ich materiałem, zapobiegając złamaniom zębów

Wypełnienie zęba najbardziej zbliżone do natury dzięki anatomicznej odbudowie guzków materiałami kompozytowymi światłoutwardzalnym z najwyższej półki, podbarwieniu bruzd dla efektu głębi i polerowanie na wysoki połysk – to cechy które ze zwykłej plomby robią użytkowe dzieło sztuki:

*zdjęcia z pracy lekarza dentysty Anny Augustyn