PRF – fibryna bogatopłytkowa

PRF - fibryna bogatopłytkowa Krapkowice

Drodzy Pacjenci zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy innowacje w naszym gabinecie Augustyn Stomatologia i Medycyna w Krapkowicach.

Pani dr Agata Bartusek już działa u nas z zabiegami z PRF – fibryną bogatopłytkową – odwirowaną w wirówce do PRF frakcją krwi pacjenta.

Czym jest fibryna bogatopłytkowa (PRF)?

Fibryna bogatopłytkowa (PRF) jest frakcją krwi pacjenta otrzymywaną po jej odwirowaniu. Zawiera ona dużo leukocytów, czynników wzrostu oraz gęstą sieć fibryny, które wspomagają i przyspieszają proces gojenia kości i tkanek miękkich.

Zastosowania PRF w stomatologiiFibryna bogatopłytkowa wykorzystywana jest w chirurgii stomatologicznej i periodontologii, przy zabiegach augmentacji kości (zwiększenia jej ilości i objętości w przypadku, gdy jest jej zbyt mało do wszczepienia implantu), przy przeszczepieniach kości i tkanek miękkich, podniesieniu dna zatoki szczękowej. Fibryną bogatopłytkową stosuje się także w zaopatrzenia zębodołu po usunięciu zęba, co ma zminimalizować ryzyko powikłań oraz zmniejszyć zanik kości w pierwszych miesiącach po zabiegu.

W ostatnich latach prowadzi się badania nad zastosowaniem PRF w leczeniu kanałowym zębów, po wyłuszczeniu torbieli i resekcji wierzchołka zęba czy apeksyfikacji (zamknięcia wierzchołka korzenia) zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzenia.

Zalety stosowania PRF (fibryny bogatopłytkowej) jako dodatkowego elementu przy zabiegach chirurgicznych PRF działa zarówno w tkankach miękkich, jak i w kości.

Przyspiesza gojenie tkanek i tworzenie nowych naczyń krwionośnych w miejscu usuniętego zęba, założonego implantu lub materiału kościozastępczego. Dodatkowo zastosowanie fibryny bogatopłytkowej zmniejsza stan zapalny operowanych tkanek, dolegliwości bólowe po zabiegu oraz prawdopodobieństwo wystąpienia suchego zębodołu po usunięciu zęba (lokalny stan zapalny kości w przypadku utraty skrzepu).

Zapraszamy do Augustyn Stomatologia i Medycyna Anna Augustyn