Ortodonta – zapisy ruszyły

ortodoncja Krapkowice

Konsultacja ortodontyczna


Konsultacja ortodontyczna to wizyta u specjalisty ortodonty, na której wykonuje on kompleksowy proces oceny stanu zgryzu, uzębienia oraz twarzoczaszki pacjenta, mający na celu identyfikację wad zgryzu i innych problemów ortodontycznych. Proces ten jest kluczowy w planowaniu skutecznego leczenia ortodontycznego, które może obejmować noszenie aparatów ortodontycznych, retainerów czy innych urządzeń korekcyjnych.

Diagnostyka ortodontyczna

Pierwszym etapem diagnostyki ortodontycznej jest szczegółowy wywiad medyczny i stomatologiczny, podczas którego ortodonta zbiera informacje na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, wcześniejszych problemów z zębami oraz celów leczenia.

Następnie przeprowadza się:

  • badanie kliniczne jamy ustnej, które pozwala na ocenę ułożenia zębów, stanu dziąseł oraz funkcji zgryzu
  • badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie (pantomogram wykonywany na miejscu i cefalogram zlecany w pobliskiej pracowni RTG), które dostarczają szczegółowych informacji o strukturach kostnych twarzoczaszki i pozycji zębów
  • zdjęcia fotograficzne wewnątrzustne oraz zewnętrzne
  • wyciski zębów, które pozwalają na stworzenie modeli diagnostycznych.

Zdjęcia RTG

Wykonujemy RTG pantomograficzne najlepszym na rynku aparatem pantomograficznym VATECH Pax i 2D dającym bardzo dokładne obrazowanie zębów, ich korzeni, kości szczęki i żuchwy, zatok szczękowych i okolic.


Zdjęcie cefalometryczne to specjalistyczne rentgenowskie zdjęcie boczne czaszki, które jest używane w diagnostyce ortodontycznej i chirurgii szczękowej. Pozwala na ocenę wzajemnych relacji struktur kostnych twarzoczaszki, położenia zębów oraz tkanek miękkich. Zdjęcie cefalometryczne jest kluczowym narzędziem w tworzeniu dokładnego i skutecznego planu terapeutycznego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Dzięki tym zdjęciom ortodonta może:

  • precyzyjnie analizować wady zgryzu,
  • planować leczenie ortodontyczne,
  • monitorować postępy terapii
  • przygotowywać się do ewentualnych interwencji chirurgicznych. .

Fotografia ortodontyczna

Perfekcyjna dokumentacja fotograficzna wymaga najlepszego sprzętu fotograficznego i warunków studia fotograficznego. W naszym gabinecie stomatologicznym w Krapkowicach pracujemy na aparacie fotograficznym bezlusterkowym Olympus z obiektywem i lampą dedykowaną do forografii portretowej i makroforografii.

Plan leczenia ortodontycznego

Na podstawie zebranych danych ortodonta analizuje rodzaj i stopień zaawansowania wady zgryzu, a także ocenia możliwości leczenia. Ostatecznie opracowywany jest indywidualny plan terapeutyczny, uwzględniający potrzeby i oczekiwania pacjenta. Diagnostyka ortodontyczna jest zatem fundamentem skutecznego leczenia, umożliwiając precyzyjne dopasowanie metod terapeutycznych do konkretnego przypadku.