Higienizacja

Augustyn stomatologia i medycyna | Krapkowice

Higienizacja, profilaktyka

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i parodontozy, a także dążenie do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na atak kwasów i bakterii. Profilaktyka to regularne (co najmniej raz na 6 m-cy) badania kontrolne, instruktaż higieny jamy ustnej, zabieg usunięcia osadów nazębnych oraz fluoryzacja.

Zabiegi higienizacyjne i profilaktykę przeprowadza doświadczona, dyplomowana higienistka stomatologiczna, która swoją dokładnością i zaangażowaniem, zapewnia profesjonalną obsługę oraz miłą atmosferę.

Higienizacja

Zabieg higienizacji w celu osiągnięcia najlepszych efektów powinien być przeprowadzany 1- 2 razy w roku, natomiast u osób z chorobą przyzębia co 3 miesiące. Polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej z powierzchni zębów (scaling), redukcji przebarwień (piaskowanie), a następnie ich wypolerowaniu i fluoryzacji.

Usunięcie twardych złogów kamienia nazębnego nazywane skalingiem przeprowadzane jest przy pomocy ultradźwięków. Jest to zabieg bezbolesny, natomiast w przypadku nadwrażliwości zębów na zimno lub dotyk można znieczulić daną okolicę.
Przebarwienia powstałe na skutek obecnych w pożywieniu barwników (np. kawa, herbata, papierosy) usuwa się poprzez piaskowanie powierzchni zębów z zastosowaniem piaskarki. Końcowym etapem zabiegu jest wygładzenie powierzchni zębów przy użyciu specjalnych, obrotowych szczotek oraz past profilaktycznych, a następnie zaaplikowanie na oczyszczone powierzchnie żelu z dużą zawartością fluoru w celu ochrony przed próchnicą.

Fluoryzacja (lakierowanie zębów) jest to zabieg polegający na jednorazowej aplikacji żelu lub lakieru z fluorem na powierzchnię zębów. Stanowi ona zakończenie zabiegu higienizacji w celu zmniejszenia nadwrażliwości. Jest również indywidualnym zabiegiem powtarzanym 2-4 razy roku w celu zabezpieczenia zębów przed próchnicą.

Higienistka może przeprowadzić instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej i innych akcesoriów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.